Strona główna » Słowniczek SEO

Słowniczek SEO

Monitorowanie pozycji strony w wyszukiwarce Google

Monitorowanie oraz kontrola widoczności w sieci dostarcza nam wiele ważnych i istotnych informacji. Przede wszystkim dowiadujemy się w jaki sposób trafiają do nas klienci. Posiadając wiedzę jakich słów oni używają jesteśmy w stanie dostosować naszą stronę pod preferencje naszych odwiedzających.

Nasycenie słowami kluczowymi atrybutu ALT obrazów dla strategicznych stron

Nasycanie słowami kluczowymi było powszechnie stosowaną taktyką we wczesnym okresie działania SEO. W ALT tekście można było umieścić tyle ile się dało aby podnieść naszą stronę w rankingu. Google wiedząc o takich zabiegach wypuściło dwa algorytmy mające za zadanie zwalczyć to zjawisko: aktualizacje “Floryda oraz “Pingwin”.
Jeśli planujesz zoptymalizowanie tekstu ALT umieszczając w nim słowa kluczowe, jest to bardzo dobra strategia. Należy jednak pamiętać o używaniu jak najbardziej naturalnego języka.

Nasycenie słowami kluczowymi. Title strony oraz meta description

Title strona – tytuł jest niezależnym znacznikiem HTML. Będąc elementem obowiązkowym w nagłówku HTML, tytuł jest zazwyczaj umieszczany przed innymi metatagami.

Meta description – oferuje miejsce na krótkie podsumowanie zawartości strony. Patrząc na znaczący wpływ opisu na użytkowników jest on jednym z najważniejszych metatagów HTML do optymalizacji pod kątem wyszukiwarek.

Ustawienie adresów kanonicznych

Metatag canonical dodajemy w sekcji <HEAD> na naszej stronie, na której znajduje się zduplikowana treść. W ten oto sposób dajemy znać robotom Google’a, że zależy nam na wysokiej pozycji strony we wskazanym tagu. 

Inaczej natomiast  wygląda sytuacja ze zmianą adresu kanonicznego gdy zduplikowana treść nie jest zapisana w dokumencie HTML a w PDF. W tym przypadku adres kanoniczny ustawiamy na serwerze, ustawiając metatag : Link: <http://strona-glowna/preferowana-strona.pdf>; rel=”canonical”

Wdrożenie Google Analytics i Search Console

Google Analytics – dzięki tej usłudze od Google’a mamy dostęp do nowych wymiarów danych. Analytics dzieli się ze względu na rodzaj raportów. Pierwszym segmentem są raporty w czasie rzeczywistym, z których możemy uzyskać informacje na temat ilości użytkowników znajdujących się w danym momencie na stronie. Otrzymamy również informacje o źródłach wizyt, lokalizacjach użytkowników, którzy znajdują się na stronie, a także podstrony jakie odwiedzają.
Google Search Console – jest bezpłatną usługą Google, która monitoruje pozycję witryny w wynikach wyszukiwania Google oraz dba o nią i eliminuje związane z nią problemy.

Optymalizacja wielkości obrazów

Bez odpowiedniej optymalizacji nasza strona będzie wolna i Google nie będzie jej wyświetlał w swoich wyszukiwaniach. Optymalizacja polega na zmniejszeniu rozmiaru plików graficznych przy  jednoczesnym zachowaniu jakości obrazu. Optymalizując zdjęcia poprawiamy SEO naszej strony.

Analiza prędkości ładowania strony

Do analizowania prędkości ładowania strony służy PageSpeed Insights. Oprócz przeglądania zawartości strony internetowej zajmuje się też szukaniem sposobów do zwiększenia szybkości wyświetlania tej strony.

Nasycenie treści strony słowami kluczowymi

Nasycenie tekstu słowami kluczowymi to częstotliwość pojawiania się fraz  w danej treści, w stosunku do jej całości. Google bierze pod uwagę słowa kluczowe – dzięki nim, ocenia naszą stronę jako tematyczną i prezentującą treści wysokiej jakości. Warto wiedzieć, że w przypadkach, gdy jest ono niedostatecznie wysokie lub przeciwnie – podejrzanie duże, można liczyć się z brakiem rezultatów prowadzonych działań.

Analiza, poprawa, wdrożenie sitemapy

Sitemapa to lista adresów URL, które wskazujemy robotom sieciowym.  XML (Extensible Markup Language) to z kolei uniwersalny język znaczników. Mapa powinna zawierać wszystkie najważniejsze adresy, czyli stronę główną, informacyjne, podstrony. W pliku mapy należy zawrzeć adresy tych podstron, które nie są umieszczone w menu.

Analiza, poprawa, wdrożenie pliku robots.txt

Robots.txt, to plik zawierający instrukcje dla robotów skanujących Twoją stronę. Pozwala on (lub zabrania) wejścia na pewne obszary Twojej strony. Na podstawie tych instrukcji, robot podejmuje decyzję czy może wejść na daną podstronę (adres URL). Dzięki robots.txt jesteś w stanie zablokować dostęp wyszukiwarkom do stron, które nie są ważne z punktu widzenia wyników wyszukiwania. 

Założenie i optymalizacja wizytówki Google

Google Moja Firma jest to bezpłatne narzędzie Google, które służy do prezentacji podstawowych informacji na temat firmy. W zależności od typu biznesu może opisywać np. godziny jej funkcjonowania, podawać podstawowe dane czy też adres strony. Odnosi się do firm, które mają fizyczną siedzibę, co weryfikowane jest przez Google, poprzez wysłanie pocztą kodu weryfikującego. Jeśli więc Twoja siedziba jest np. w budowie i nie ma adresu, musisz poczekać z założeniem wizytówki Google Moja Firma. Aby wizytówka przyniosła Ci jak najwięcej korzyści, postaraj się uzupełnić ją jak najdokładniej. Zdarza się, że możesz stracić dostęp do swojej wizytówki. Jeśli tak się stanie to napisz do nas, a my Ci z tym pomożemy! To potencjał, którego nie możesz zmarnować!

Linkbuilding

Jest to proces linkowania zewnętrznego. To zbiór działań prowadzących do ustanowienia hiperłącza użytkownika ze strony internetowej A do strony internetowej B. Strona A wskazuje w swoim tekście link do strony B, poleca jej zawartość i sugeruje, że warto odwiedzić domenę B  zwiększając przy tym prawdopodobieństwo na jej widoczność w wynikach wyszukiwania Google.