Strona główna » Czym są reklamy Google Ads?

Czym są reklamy Google Ads?

Reklamy Google Ads

Inaczej znane jako linki sponsorowane – to komunikaty tekstowe, graficzne i wideo, które za pomocą rozbudowanej sieci Google wyświetlają się użytkownikom Internetu. Dzieje się to wtedy, gdy ci szukają konkretnych usług lub produktów oferowanych przez daną firmę lub sklep. Jak to możliwe?  Google Ads pozwala na precyzyjne określenie grupy docelowej, a także umożliwia różne formy rozliczeń w zależności od akcji wykonanej przez użytkownika. Dzięki temu można dotrzeć do grona odbiorców, na którym faktycznie nam zależy.  

Dlaczego warto wybrać Google Ads?

W Polsce z Google korzysta ponad 90% osób poruszających się w Internecie. Z poziomu reklamy Google AdWords, można również uruchamiać reklamy w serwisie Youtube, który w Polsce jest drugą pod względem popularności wyszukiwarką.

Reklamy w wyszukiwarce Google, dzięki podpięciu pod Google Analytics, odznaczają się również doskonałą analityką, która pozwala optymalizować kampanie, by zwiększać ich efektywność.

Ile kosztuje kampania reklam Google Ads?

Nie istnieje minimalny budżet działań marketingowych w środowisku Google. Jednakże elastyczność w kwestiach inwestycji jest ważna. Linki sponsorowane oferują nam prostą zależność – im większe wydatki, tym większe możliwości promocji.

Rodzaje kampanii w Google Ads

kampania w sieci wyszukiwania –  czyli w wynikach wyszukiwania, dociera się do tysięcy użytkowników wyszukiwarki Google i wyszukiwarek partnerskich. Reklamy wyświetlają się nad i pod wynikami wyszukiwania w formie reklam tekstowych. Reklamy mogą wyświetlać się w różny sposób, w zależności od tego, czy twórca kampanii zastosował rozszerzenia, np. w formie linków do podstron czy lokalizacji. To, czy użytkownik zobaczy reklamę, zależy od konfiguracji kampanii: wyboru słów kluczowych, lokalizacji reklamy, określonych stawek i jakości kampanii. 

kampania w sieci reklamowej – dzięki niej docierasz do odbiorców największych stron internetowych, prowadząc kampanię w jednym miejscu, z jednym budżetem. W sieci reklamowej nie wybiera się słów kluczowych. Zasięg można budować w oparciu o strony docelowe (wykluczać je, selekcjonować), capping, czyli częstotliwość wyświetlania się reklam na jednego użytkownika i wreszcie – stawki. W sieci reklamowej można promować się za pomocą reklam tekstowych, graficznych, animowanych, a także elastycznych, które łączą pole tekstowe i graficzne, dostosowując się do wymogów danego portalu.

kampania remarketingowa– jest to szczególna forma kampanii w sieci reklamowej lub w sieci wyszukiwania. Reklamy wyświetlają się tylko użytkownikom, którzy już odwiedzili daną stronę. Można pośród nich wydzielić konkretne grupy odbiorców, np. na podstawie zachowania na stronie, tego, czy jest nowym, czy powracającym odbiorcą itd. Moc tej kampanii polega na tym, że docieramy do osób, które już znają daną markę. Jest więc większa szansa na konwersję niż gdy reklamy wyświetlają się zupełnie nowym odbiorcom. To skuteczna i opłacalna forma reklamy Google Ads i zwykle nieco tańsza niż klasyczna reklama w sieci wyszukiwania.

kampania z listą produktów – tę kampanię mogą wybrać wyłącznie sklepy internetowe. Wybrane produkty wyświetlają się u góry wyników wyszukiwania w formie zdjęcia z podstawowymi informacjami o produkcie, np. z ceną, nazwą, marką sklepu. Ta kampania wymaga dodatkowo założenia konta Google Merchant Center, na który należy przesłać plik produktowy. Na podstawie uzupełnionych w pliku cech, parametrów i informacji o produkcie system będzie decydował, czy wyświetli go w reklamie. Tutaj również nie wybieramy słów kluczowych. Zaletą tej kampanii jest skrócenie drogi klienta z wyszukiwarki na kartkę produktu. Dzięki temu, że produkty wyświetlają się w Google z ceną, dodatkowo pole z reklamami Google Shopping pełnią funkcję porównywarki cenowej. To znacznie wpływa na pozyskanie dużej liczby zainteresowanych użytkowników.

kampania Video – to reklamy, które wyświetlane są m.in. na YouTube i w sieci reklamowej Google. Do wyboru są różne formaty, które różnią się np. sposobem naliczania kosztów: reklamy In-Stream możliwe do pominięcia, reklamy In-Stream niemożliwe do pominięcia, reklamy wideo Discovery, reklamy Out-Stream i bumpery reklamowe.

kampania w poczcie Gmail – czyli Gmail Sponsored Promotions. Reklama jest wyświetlana na karcie „Oferta” lub „Społeczności” na górze listy skrzynki odbiorczej, tuż nad otrzymanymi wiadomościami. Wygląda jak e-mail i wyświetla się wraz z nazwą reklamodawcy (na urządzeniach mobilnych będzie to również logo), tematem i tekstem. Po kliknięciu możemy zobaczyć tekst, obraz, odtworzyć wideo, wypełnić formularz lub przejść do witryny z ofertą. 

Jakie są korzyści ?

System reklamowy od Google został przygotowany tak, by zapewnić pełny komfort użytkowania zarówno z perspektywy reklamodawcy, jak i odbiorcy. Przede wszystkim, reklamodawca, sam decyduje o tym, jakie słowa kluczowe będą przypisane do jego reklamy oraz kto będzie jej odbiorcą. Można  zaplanować również harmonogram oraz lokalizację jej wyświetlania tak, by była jak najbardziej skuteczna. Po drugie, ma się  pełną kontrolę nad swoimi pieniędzmi. Dzięki systemowi pay per click (PPC) reklama może wyświetlić się wiele razy, ale płaci się za nią tylko wtedy, gdy zostanie kliknięta przez potencjalnego klienta. Nie ma z góry narzuconych kwot, jakie trzeba przeznaczyć na kampanię. Wybiera się stawkę biorąc pod uwagę możliwości finansowe i konkurencję. Po trzecie, wychodzi naprzeciw oczekiwaniom potencjalnych, przyszłych klientów: ułatwia im znalezienie najlepszej odpowiedzi na wyszukiwane zagadnienia, podając ją już na szczycie listy. Jest też całkowicie nieinwazyjna, ponieważ nie różni się znacząco od organicznych wyników wyszukiwania.